Експо център „Флора“ отново се превърна в арена на младежко вдъхновение и зелени идеи по време на третия еко-иновативен лагер, част от проекта „Преоценка на климатичната неутралност и качеството на градската среда в европейските крайбрежни градове“ „Revaluing Urban Quality Climate Nеutrality in European Waterfront Cities“ (Re-Value), изпълняван от Община Бургас финансиран по Програма „Хоризонт Европа“. Михаил Ненов заместник-кмет „Образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики“ приветства участниците в събитието, което събра десетки ученици от 13 училища от Бургас, обединени около каузата за устойчив начин на живот и климатично адаптирано градско развитие.
Интерес към инициативата са проявили над 80 ученици от следните бургаски училища и гимназии, в това число: НЕГ „Гьоте“, АЕГ „Гео Милев“, Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника, ПГСАГ „Кольо Фичето“, Търговска гимназия, Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации, ППМГ „Акад. Н. Обрешков“, СУ „Епископ Константин Преславски“, ПГЧЕ „Васил Левски“, СУ „Йордан Йовков“, Професионална гимназия по морско корабоплаване и риболов „Свети Никола“, СУ „Петко Росен“ и ПГХТ „Акад. Н. Д. Зелинский“
Програмата на лагера предложи богата палитра от дейности – от тематични панели и изнесени занимания до интензивна работа по реален казус. Участниците ще бъдат предизвикани да разработят свои идеи по темата:
Създаване на интерактивно изложбено пространство, посветено на устойчивия начин на живот и адаптацията към климатичните промени, като част от преобразяването на спортна зала „Младост“ в мултифункционален, зелен, образователен и обществен хъб. Създаването на интерактивно образователно пространство е само един от компонентите от изпълнението на проект „Иновативни възстановителни мерки в отговор на градските предизвикателствата към здравето и включването“ с акроним ПОДМЛАДИ ГРАДА /RELAUNCHTOWIN/, финансиран по програма „EUI – Иновативни действия“. Проектът предвижда цялостен ремонт на спортна зала „Младост“ и превръщането й в сграда с близко до нулево потребление на енергия, преосмисляне на вътрешния дизайн и създаване нови функционални пространства. Освен обновяването на сградата проектните дейности предвиждат и съживяване на заобикалящите я обществени пространства, чрез създаването на общностни градини и зони за градско земеделие, което ще даде възможност за социализация и предаване на занаяти от възрастното поколение към по-младите. Проектът цели широко обществено включване на деца и младежи, пенсионерски и спортни клубове, лица със специални потребности, неправителствени организации, учители и възпитатели.
