Някой плаща ли ти да се ровиш в социалните мрежи? Ако сте чували този упрек от родителите си, сега вече може да им отговорите – да, плащат ми.

Защо го правим?

Целта на проекта “Интернет детективи – работа за цялото семейство” е да повиши уменията за разпознаване на дезинформация сред младежите. В същото време той ще ни помогне да стигнем до дезинформацията в младежките социални мрежи. Младежите, които се включат, ще се научат да работят с инструменти за проверка на фактите и ще сътрудничат на професионалните проверители. А всяка добре свършена работа се заплаща!

Как: Фактчекърите ни ще обучат 20 младежи, от които ще изберем петима души за постоянни сътрудници. Тяхната работа ще бъде да намират и подават сигнали за фалшифицирано или манипулирано съдържание в социалните мрежи. Младежите ще получават заплащане под формата на ваучери за сигналите, които отговарят на принципите, по които проверяваме информацията.

Кога и какво да направя?

Обучението за избор на младежи сътрудници по проверка на фактите ще се проведе на 14 януари от 19.00- 20.30 ч. Обучението и цялата работа ще бъдат онлайн.

Какви са изискванията:

Да си на възраст между 16 и 25 години и да спазваш етичните правила за участие в социалните мрежи.

За участие в обучението, изпрати кратко свое представяне – възраст, училище/университет, специалност и какви умения/хобита имаш, които ти помагат в търсенето на невярна информация.

Обучението ще се проведе онлайн, а линк за обучението ще бъде изпратен по имейл на участниците.

За контакти: kristina@aej-bulgaria.org

Краен срок: 12 януари 00.00 ч.

Важно: Обучението повишава уменията за проверка на фактите и разпознаване на невярна информация. Участниците в него, които имат нужда от извинителна бележка за отсъствие от последния час, ще получат такава от Асоциация на европейските журналисти – организацията, управляваща Factcheck.bg

Какво е Factcheck.bg?

Factcheck.bg е първата платформа в България, изцяло посветена на борбата с фалшивите новини и дезинформацията. Екипът на платформата се състои от опитни журналисти – проверители на факти (фактчекъри) и експерт по данни и инструменти за проверка на фактите.

Factcheck.bg е сертифицирана за принципите си на работа от Европейската мрежа за проверка на фактите и Международната мрежа на проверителите на факти.

Повече За нас https://factcheck.bg/who-we-are/

Как работим?

Проверяваме и двете страни на всяко твърдение – както доказателства, които изглежда че подкрепят твърдението, така и такива, които го опровергават.

Оценяваме доказателствата по едни и същи високи стандарти, които прилагаме към еквивалентни твърдения, независимо от това кой е техният източник. Проверяваме само твърдения, които са представени като факти и могат да бъдат опровергани или доказани за верни. Не се опитваме да потвърждаваме мнения. Приоритизираме твърденията, които проверяваме, според комбинация от три фактора: дали твърдението изглежда съмнително на пръв поглед; дали потенциално би имало сериозен социален отзвук заради темата или заради позицията и влиянието на източника; дали е достигнало до голяма аудитория, според интеракциите в социалните мрежи или размера на телевизионния, радио или печатен медиен пазар.

Източник: https://factcheck.bg/factcheck-bg-nabira-satrudnici-mladezhi-za-razoblichavane-na-nevyarna-informaciya-v-socialnite-mrezhi/